Najlepsze pomysły na oszczędzanie energii dla projektu remontu domu

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem ulepszeń w swoim domu?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na projekt renowacji, od stworzenia większej przestrzeni dla powiększającej się rodziny po poprawę wartości swojej nieruchomości. Bez względu na powód, zawsze warto pomyśleć o tym, jak możesz poprawić efektywność energetyczną swojego domu podczas każdego projektu remontowego. Może to pomóc w obniżeniu rachunków za energię i zmniejszeniu śladu węglowego.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, nie szukaj dalej! Oto ulubione pomysły na renowację Energy Saving Trust, które poprawią efektywność energetyczną Twojego domu.

Używaj energooszczędnego oświetlenia.

Od tego łatwo zacząć: upewnij się, że wszystkie żarówki w Twoim domu to energooszczędne diody LED. Jeśli wymienisz wszystkie żarówki w domu na światła LED, możesz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 40 kg rocznie. A ponieważ oświetlenie stanowi około 11% średniego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, przejście na diody LED może również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach.

 Dodaj zabezpieczenie przed przeciągami.

Ochrona przed przeciągami to jeden z najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii, pieniędzy i emisji dwutlenku węgla. Przy szacowanym koszcie profesjonalna ochrona przed przeciągami okien, drzwi, podłóg i listew przypodłogowych pozwoli zaoszczędzić sporo rocznie i zmniejszy emisję dwutlenku węgla w gospodarstwie domowym o 220 kg. Jeśli Twój budżet nie ogranicza się do profesjonalnej pracy, ciężkie, wyłożone zasłonami są niedrogim rozwiązaniem, które pomaga utrzymać więcej ciepła w Twoim domu.

Wymień okna i drzwi.

Zwiększenie efektywności energetycznej drzwi i okien zmniejszy rachunki za energię i obniży emisję dwutlenku węgla. Najpopularniejszą opcją jest szyba zespolona, chociaż koszty różnią się w zależności od materiałów i stylu. Na przykład okna PCV są zwykle tańsze, a najdroższe są ramy z twardego drewna. Instalując podwójne szyby klasy A w oknach w całkowicie jednoszybowej, bliźniaczej nieruchomości ogrzewanej gazem, możesz zaoszczędzić sporo rocznie i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 335 kg rocznie.

Zainstaluj sterowanie ogrzewaniem.

Instalując i efektywnie stosując sterowanie ogrzewaniem, możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie i obniżyć emisję dwutlenku węgla. Ustaw termostat na najniższą komfortową temperaturę, zwykle między 18°C a 21°C. Obniżenie poziomu termostatu o jeden stopień może zwykle zaoszczędzić rocznie 1000 zł, podczas gdy instalacja i prawidłowe użycie programatora termostatu pokojowego i termostatycznych zaworów grzejnikowych może zaoszczędzić 550 rocznie w przeciętnym domu w zabudowie bliźniaczej.

Ociepl swój loft.

Jeśli nie mieszkasz w mieszkaniu na pierwszym piętrze, ciepło ucieka z domu przez dach. Podczas gdy większość domów ma przynajmniej część izolacji poddasza, często to nie wystarcza. Pomocne będzie uzupełnienie od 120 mm do co najmniej 270 mm izolacji. Co więcej, jeśli Twoje poddasze jest łatwo dostępne i nie ma problemów z wilgocią lub kondensacją, powinno być łatwe do ocieplenia – a w wielu przypadkach można to zrobić samemu.

Izoluj swoje ściany.

Czy wiesz, że około jedna trzecia całego ciepła traconego w nieocieplonym domu ucieka przez ściany? Teraz nadszedł czas, aby dodać trochę izolacji. Większość domów ma ściany szczelinowe, a lukę można wypełnić izolacją. Szacujemy, że izolacja ścian szczelinowych może zaoszczędzić około 1250 zł rocznie na rachunkach za energię i zmniejszyć ślad węglowy o 670 kg.

Zainstaluj panele słoneczne.

Jeśli Twój budżet rozciąga się na większe pomysły na remont domu, rozważ zainstalowanie paneli słonecznych. Są to najpopularniejsze domowe odnawialne źródła energii, a po opłaceniu instalacji koszty energii elektrycznej zostaną zmniejszone – oszczędzając około 2400 zł rocznie na rachunkach w oparciu o typową instalację. Zmniejszą również Twój ślad węglowy o imponujące 750 kg emisji dwutlenku węgla rocznie.

Przełącz się na pompę ciepła.

Na koniec zachowaliśmy naszą ulubioną modernizację domu: przejście na niskoemisyjną pompę ciepła. Pompy ciepła są atrakcyjną, długoterminową, zrównoważoną opcją ogrzewania. Najpopularniejszą pompą ciepła do domów jest powietrzna pompa ciepła, której zainstalowanie rozwiązuje wiele problemów. Chociaż wpływ na Twoje rachunki za energię będzie zależał od kilku czynników, w tym od rodzaju wymienianego paliwa, wydajności pompy ciepła, a także projektu systemu centralnego ogrzewania, Twój ślad węglowy odnotuje imponujący spadek. Na przykład zastąpienie starego kotła gazowego powietrzną pompą ciepła zmniejszy emisję dwutlenku węgla nawet o 6000 kg rocznie.

Podobne wpisy