Clomid – co to jest?
Clomid nie jest sterydem anabolicznym, jednak jest on powszechnie znany jako bardzo ważny preparat, który stosuje się podczas terapii pocyklowej. Clomid po kuracji sterydowej doprowadza gospodarkę organizmu do prawidłowego stanu, bez dużych spadków zgromadzonej masy. Dostępny jest w formie tabletek i w postaci płynnej. Jego inne nazwy to Klomifen oraz Cytrynian Klomifenu.
Clomid – charakterystyka
Clomid to uniwersalny środek z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Pod względem budowy chemicznej jest on syntetycznym estrogenem. Stosowany jest on do leczenia hipogonadyzmu (niski poziom testosteronu w osoczu) i w trakcie terapii po cyklu z wykorzystaniem SAA. Z uwagi na swoje właściwości pobudzające owulację, jest on przepisywany kobietom cierpiącym na bezpłodność. Główne zastosowanie Klomifenu polega na wykorzystywaniu go przez mężczyzn podczas PCT. Preparat może być przyjmowany przez osoby początkujące, a także przez kobiety.
Clomid – działanie
Clomid wykazuje bardzo pożądane działanie, polegające na blokowaniu działania estrogenów w organizmie. Stymuluje on uwalnianie hormonów luteinizujących i folikulotropowych, zwiększając w ten sposób uwalnianie testosteronu. LH i FSH odpowiadają za procesy związane z wytwarzaniem i uwalnianiem tego hormonu, jednak w przypadku jego zbyt niskiego poziomu ich działanie zostaje zaburzone.
Rolą Clomidu jest wpłynięcie na sekrecję Lutropiny, czego skutkiem jest stopniowe przywrócenie naturalnej produkcji endogennego testosteronu. Omawiany związek odpowiada także za zapobieganie nadmiernym wzrostom poziomu kortyzolu w organizmie po odstawieniu sterydów.
Zbyt duże stężenie hormonu szczęścia negatywnie wpływa na syntezę białek budujących mięśnie szkieletowe. W ten sposób kortyzol uszkadza zbudowaną podczas cyklu tkankę mięśniową. Clomid ogranicza wpływ tego związku, poprzez zwiększone wydzielanie testosteronu. Preparat ten jest zalecany zwłaszcza kulturystom, którzy ukończyli cykl z wykorzystaniem sterydów o silnych właściwościach androgenicznych.
Kobiety wykorzystują Klomifen jako środek ograniczający wpływ estrogenów na organizm, co ułatwia im spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia wygląd muskulatury. Dzięki takim właściwością jest on stosowany w okresie przed zawodami. Nie jest to jednak częsta praktyka, ponieważ specyfik u kobiet wywołuje wiele skutków ubocznych.
Clomid – zastosowanie
Clomid 50 mg stosowany jest u mężczyzn podczas terapii pocyklowej jako środek przywracający endogenny testosteron w organizmie do naturalnego poziomu. Dzięki temu nie dochodzi do obniżenia sprawności, siły i formy mięśni, a zbudowana masa mięśniowa jest chroniona. Kobiety stosują ten związek w innym celu, podczas ostatniego okresu przygotowań do zawodów. Clomid ma na celu stymulowanie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej, ograniczenie wpływu hormonów estrogenowych na organizm oraz uwidocznienie muskulatury.
Clomid – efekty
Efekty stosowania tego związku u mężczyzn to: redukowanie, a nawet całkowite niwelowanie efektów nadmiernych ilości estrogenów podczas kuracji sterydami, przywracanie równowagi w produkcji testosteronu endogennego
oraz ochrona białka przed nadmierną ilością kortyzolu, co zabezpiecza mięśnie przed utratą siły i masy. Kobiety stosując Clomid oczekują efektów w postaci ograniczania wpływu estrogenów na organizm przed zawodami, utraty tkanki tłuszczowej i uwidocznienia mięśni.
Clomid – dawkowanie
Clomid najczęściej przyjmowany jest przez mężczyzn w dawkach 50-100 mg/dziennie. Terapia pocyklowa z wykorzystaniem tego środka powinna trwać 4-6 tygodnie, co pozwoli na skuteczne (i równomierne) przywrócenie produkcji testosteronu do odpowiedniego poziomu. Inną opcją przyjmowania Clomidu jest rozpoczęcie terapii od dawki uderzeniowej (kickstarter) w wielkości 250 mg. Następnie przez kolejny tydzień przyjmuje się dawkę 100 mg/dziennie, a przez kolejny okres 50 mg na dobę.
Clomid – łączenie z innymi preparatami
Clomid można połączyć z HCG dla zwiększenia efektywności terapii. Związek ten wpływa na przywrócenie poprawnej reakcji jąder na LH. HCG należy stosować ostrożnie, ponieważ jego dłuższe przyjmowanie może powodować negatywny wpływ estrogenów i testosteronu na funkcjonowanie podwzgórza.
HCG często stosowany jest osobno po cyklu oraz przed właściwym odblokiem. Innym środkiem stosowanym zamiennie z Clomidem jest Nolvadex. Jeśli ograniczanie wysokiego poziomu estrogenów za pomocą Nolvadexu i Clomidu nie daje zadowalających efektów, stosuje się dodatkowo także Proviron – to pochodna DHT, która wpływa na obniżenie aktywności aromatyzacji i poprawienie stosunku androgenów do estrogenów.
Clomid – skutki uboczne
Clomid uznawany jest za bezpieczny środek, którego stosowanie nie wiąże się z skutkami ubocznymi lub są one łagodne i nieuciążliwe. Nie oznacza to jednak, że nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych. Nie występują one często, ale gdy się pojawią należy rozważyć zaprzestanie przyjmowania preparatu. Skutki mogą się nasilać wraz z przyjmowaniem większych dawek. Niepożądane działania występują częściej u kobiet, przez co rzadziej stosują one omawiany związek.
Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się:
- zmęczenie,
- wymioty i nudności,
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- zaburzenia widzenia, w tym: plamki, migotanie, mroczki,
- ból piersi, brzucha i podbrzusza,
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- zwiększony ból owulacyjny,
- powiększenie jajników,
- uderzenia gorąca,
- napadowe zaczerwienienie twarzy.
- Rzadko pojawiają się takie skutki jak:
- zwiększony apetyt,
- bezsenność,
- częste oddawanie moczu,
- pokrzywka,
- napięcie,
- depresja,
- alergiczne zapalenie skóry.
Clomid to środek, który popularność zawdzięcza swoim właściwościom do blokowania działania estrogenów w organizmie. Wykorzystywany jest on przez mężczyzn podczas odblokowania po cyklu SAA oraz przez kobiety w okresie przed zawodami.