Humanista w IT – czy to przepis na pracę marzeń?

Branża IT to zdecydowanie jedna jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce i Europie. Oferty pracy dla specjalistów – programistów, testerów, analityków, managerów i nie tylko – pojawiają się jak grzyby po deszczu. Atrakcyjne wynagrodzenia oraz dodatkowe benefity dla pracowników przyciągają nie tylko absolwentów wchodzących na rynek pracy, ale również kuszą bardziej doświadczonych pracowników.
Coraz więcej osób podejmuje nawet decyzję o przekwalifikowaniu się celem podjęcia pracy w IT. Jeśli i Ty myślisz o rozpoczęciu pracy w tej branży, ale nie masz pewności, czy się w niej odnajdziesz, koniecznie przeczytaj resztę tego artykułu.
Pracownik branży IT, czyli tak naprawdę kto?
Praca w IT nieodłącznie kojarzy się z mocno rozwiniętymi umiejętnościami ścisłymi i odpowiednim wykształceniem. Stereotypowo postrzega się „typowego programistę” jako absolwenta informatyki o ponadprzeciętnym IQ, który w szkole osiągał świetnie wyniki z matematyki oraz fizyki. Z tego powodu wielu humanistów w ogóle nie bierze pod uwagę pracy przy tworzeniu oprogramowania, nawet pomimo atrakcyjnych warunków zatrudnienia.
Tymczasem na osoby z rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, kreatywnym myśleniem oraz ponadprzeciętnymi umiejętnościami interpersonalnymi czeka w IT wiele wyzwań oraz mnóstwo ofert pracy. Zobacz sam, jakie stanowiska dla typowych humanistów są obecnie dostępne w branży IT.
Scrum Master, czyli człowiek od zadań zwinnych
Zdecydowana większość firm IT pracuje obecnie w tzw. metodologiach zwinnych. Jednym z ich podstawowych założeń jest partycypacja przy pracy nad projektami Scrum Mastera, czyli osoby, która czuwa nad prawidłowych przebiegiem całego procesu produkcji oprogramowania. Scrum Master stara się na co dzień wspierać zespół programistów oraz pozostałych „technicznych” specjalistów, jednak sam absolutnie nie musi posiadać wiedzy technicznej z tego zakresu.
U Scrum Mastera kluczowe znaczenie mają z kolei umiejętności interpersonalne oraz kompetencje miękkie, ponieważ często przejmuje on rolę mediatora czy też negocjatora pomiędzy różnymi członkami zespołu.
UX designer – kreatywność i praktyczne rozwiązania w jednym
Przez wiele lat niedoceniany aspekt wizualnej przejrzystości i łatwości użytkowania wszelkich aplikacji mobilnych czy też programów komputerowych stał się ostatnimi laty dla branży IT priorytetem. To właśnie za te kwestie odpowiedzialni są UX designerzy. Sam skrót UX rozwija się jako User Experience, co oznacza, że pod tym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju doświadczenia użytkownika oprogramowania.
UX designer w całym procesie tworzenia oprogramowania wnosi zatem perspektywę osoby, która na co dzień będzie z tego cyfrowego produktu korzystać. W codziennej pracy specjalistom z tej dziedziny przydaje się przede wszystkim duża wyobraźnia i kreatywność, tak, aby maksimum potrzeb użytkowników zostało uwzględnione przy tworzeniu aplikacji i oprogramowania. Istotą pracy UX designera jest wprowadzanie do projektów rozwiązań przystępnych wizualnie oraz, co bardzo ważne, intuicyjnych i łatwo dostępnych. Dodatkowym atutem decydując się na tą ścieżkę kariery będzie wiedza z zakresu marketingu czy też grafiki komputerowej.
Rola dla urodzonego przywódcy, czyli Produkt Owner
W nowoczesnej nomenklaturze projektów z branży IT pod pojęciem Product Ownera rozumiana jest osoba, która zarządza całym projektem. Zazwyczaj odpowiada ona za całość procesu wytwarzania konkretnego programu komputerowego, aplikacji mobilnej bądź innego rozwiązania z zakresu IT.
Oznacza to, że idealny Product Owner powinien mieć wizję nie tylko samego produktu, jaki jego zespół powinien stworzyć, ale również tego, jakie będzie tempo pracy czy też priorytety w całym projekcie. Na tym stanowisku wiedza techniczna nie jest wymagana, natomiast istnieje szereg kompetencji niezbędnych dla tej roli.
Bardzo przydatne są umiejętności negocjacji, ponieważ codziennością są rozmowy nie tylko z programistami, analitykami czy testerami, ale także z klientami czy też przedstawicielami pionów sprzedażowych bądź biznesowych w ramach tej samej organizacji. Należy również zachować dużą elastyczność, aby prowadzić zespół pewną ręką w realiach zmieniających się priorytetów oraz oczekiwań. A te zmiany zachodzą w branży IT nieustannie, każdego dnia, i to właśnie dzięki nim osoby ze zdolnościami managerskimi mogą w tej gałęzi rozwijać z sukcesami swoją karierę.