Relaksacyjny masaż małego dziecka. 5 wskazówek
Masaż jest bardzo zalecaną terapią dla wszystkich dzieci od urodzenia, ponieważ dzięki niemu maluchy uzyskują szereg bardzo ważnych korzyści zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Masaż pomaga dziecku osiągnąć stan odprężenia, a co za tym idzie, także lepiej spać. Ale dzięki masażowi niemowlęta mogą również rozwijać swój układ ruchowy, zmniejszyć dyskomfort związany z kolką niemowlęcą, a nawet osiągnąć regularne wypróżnienia i zapobiec zaparciom. Oto kroki, które powinnaś wykonać, aby każdego dnia zafundować swojemu dziecku relaksujący masaż.
Nie zaniedbuj szczegółów.
Kiedy mamy zamiar zrobić naszemu dziecku masaż relaksacyjny, ważne jest, abyśmy wzięli pod uwagę każdy szczegół, aby osiągnąć ostateczny cel: aby dziecko się zrelaksowało.
Pomieszczenie, w którym będziemy wykonywać masaż malucha, musi mieć doskonałe warunki i temperaturę otoczenia około 27 stopni Celsjusza, w której dziecko nie odczuwa ani zimna, ani gorąca. Oświetlenie w pokoju dziecka to także kolejny ważny element, który należy wziąć pod uwagę, przede wszystkim dlatego, że jeśli światło będzie zbyt jasne, znacznie trudniej będzie zrelaksować dziecko poprzez masaż. Wybierz małą lampkę, która emituje przytłumione światło.
Zacznij od twarzy.
Gdy już dobrze przygotujesz pomieszczenie, czas rozpocząć masaż relaksacyjny dla dziecka. Pierwszy krok należy rozpocząć od delikatnego masażu twarzy opuszkami palców, stosując bardzo delikatne dotknięcia (jakby pieszczoty). Jedną z najlepszych technik relaksacji dziecka jest wykonywanie małych kółek palcami od okolic czoła w dół do brody. Zawsze masuj twarz dziecka od środka twarzy na zewnątrz, a także od góry (czoło) do dołu (broda i podbródek).
Klatka piersiowa.
Po wymasowaniu twarzy dziecka sprawisz, że będzie ono znacznie bardziej zrelaksowane, więc czas przejść w dół do obszaru klatki piersiowej i brzucha. Rozbierz dziecko i zostaw je w samej pieluszce, abyś mogła je lepiej wymasować.
Wykonuj drobne pociągnięcia wokół klatki piersiowej i żeber tak jak przy łagodzeniu kolki, a gdy dojdziesz do okolic brzuszka, pamiętaj o masowaniu okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Plecy.
Po zakończeniu masowania okolic klatki piersiowej i brzucha, czas przejść do pleców. W tym celu należy ostrożnie odwrócić dziecko tak, aby leżało na brzuchu.
Otwórz szeroko dłonie i zacznij od delikatnych pociągnięć od szyi do dolnej części pleców. Bądź bardzo ostrożny i nie wywieraj zbyt dużej siły, ponieważ kręgosłupy niemowląt nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Masaż kończyn.
Ostatni etap tego relaksacyjnego masażu dla niemowląt polega na masowaniu kończyn dziecka: rąk i nóg. W tym celu połóż dziecko na plecach i delikatnie masuj jego kończyny od środka. Możesz zakończyć masowanie tego obszaru, delikatnie głaszcząc palce u rąk i nóg.