·

Cukier jest szkodliwy dla zdrowia. Alternatywne propozycje

Cukier jest obecny w większości produktów, które spożywamy na co dzień. Można go znaleźć nie tylko w słodyczach, ale także w chlebie czy sosie pomidorowym. Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety różnych produktów i umieć rozpoznać niektóre synonimy cukru, takie jak glukoza czy dekstroza. Eksperci ds. żywienia ostrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z cukrem, ponieważ jego nadmierne spożycie może prowadzić do takich chorób, jak cukrzyca, otyłość i nowotwory. Istnieje wiele oznak, które mogą ostrzegać, że spożywanie cukru nie jest korzystne dla zdrowia.

Ból głowy.


Cukier prawdopodobnie nie jest dla Ciebie dobry, jeśli po jego spożyciu odczuwasz bóle głowy i senność. Wynika to z wpływu, jaki cukier może wywierać na układ trawienny. Zaburzenia równowagi powstałe na poziomie jelitowym zmieniają stan emocjonalny osoby, powodując duże zmęczenie, a także pewne bóle głowy.

Problemy z nastrojem.


Wiele badań wykazało, że spożywanie cukru może mieć pewien wpływ na stan depresji u danej osoby. Wykazano, że wiele osób odczuwa ciągłe zmiany nastroju po spożyciu cukru.

Biały język.


Pewnym znakiem, że dana osoba powinna ograniczyć spożycie cukru, jest biały język. Dzieje się tak dlatego, że bakterie żyjące w tej części ciała odżywiają się resztkami spożytego cukru, co powoduje powstawanie białawego nalotu. Aby tego uniknąć, zaleca się zaprzestanie spożywania cukrów i utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej.

Alternatywy dla cukru.


Jeśli zauważyłeś, że jedzenie cukru nie jest dla ciebie korzystne, czas zmienić nawyki i wybrać zdrowe alternatywy dla cukru.

1. Miód jest bogaty w fruktozę, która jest znacznie zdrowsza niż cukry rafinowane. Miód można wykorzystywać do przyrządzania deserów lub łączyć z serem, uzyskując w ten sposób dobre połączenie białka.

2. Melon zawiera szereg cukrów, które są całkiem zdrowe dla organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie kawałka melona z kilkoma plasterkami szynki.

3. Daktyle są obecnie bardzo modne, ponieważ stanowią wspaniałą alternatywę dla białego cukru. Daktyle doskonale nadają się do słodzenia wszelkich deserów, które chcesz przygotować.

Eksperci radzą, aby łączyć te rodzaje cukru ze źródłem białka w celu lepszego przyswojenia przez organizm. Jeśli zażyjesz je pół godziny przed ćwiczeniami, doskonale dodadzą Ci energii i pozwolą lepiej naprawić całą masę mięśniową.

Jak przygotować naturalny i zdrowy cukier?


1. Syrop daktylowy jest bardzo łatwy do zrobienia i pomoże Ci uzyskać zdrowy, nierafinowany cukier. Wystarczy namoczyć daktyle przez noc i utrzeć je z kilkoma łyżkami odtłuszczonego kakao.

2. Syrop ze stewii to kolejny rodzaj naturalnego cukru, który można przygotować w domu. Wystarczy zaparzyć kilka liści stewii, przecedzić i odstawić na kilka godzin do ostygnięcia.

3. Miód jest doskonałym substytutem cukru. Możesz dodać odrobinę pomarańczy, aby osłodzić swoje ulubione desery. Wystarczy umieścić skórkę pomarańczową w rondelku z odrobiną miodu. Miód pozostawić do ostygnięcia i przechowywać do wykorzystania w dowolnym momencie.

Podobne wpisy