Wąska sypialnia – jak zaaranżować?
Jak zaplanować przestrzeń w wąskiej sypialni?
Pierwszym krokiem w aranżacji wąskiej sypialni jest dokładna analiza dostępnej przestrzeni. Bez precyzyjnych pomiarów trudno będzie praktycznie urządzić wnętrze. Wymierz długość każdej ściany, uwzględniając ewentualne wnęki czy skosy w przypadku poddasza.
Niezbyt pokaźna szerokość pokoju sprawia, że każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Standardowe meble mogą być za duże. Przyczynią się do zagracenia przestrzeni i uczucia klaustrofobii. Dlatego warto zainwestować w meble robione na wymiar, które idealnie wpasują się w dostępną przestrzeń. Pomyśl również o rozwiązaniach wielofunkcyjnych. Łóżka z pojemnikiem na pościel lub wbudowanymi szufladami mogą pomóc w oszczędzeniu miejsca. Jeśli konieczne jest wygospodarowanie kącika do pracy lub nauki, polecamy składane biurka. Dobrym pomysłem będą półki ścienne, które pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń w pionie. Postaw na minimalizm w wyposażeniu. Unikaj nadmiaru dekoracji.
Rozmieszczenie mebli w wąskiej sypialni wymaga szczególnej uwagi, aby zapewnić swobodne poruszanie się i jednocześnie zachować funkcjonalność przestrzeni. Ustawienie łóżka w taki sposób, aby mieć do niego dostęp z trzech stron, zazwyczaj nie jest możliwe. Popularne rozwiązanie to ustawienie go wzdłuż dłuższej ściany. Dzięki temu pozostanie więcej wolnej przestrzeni po jednej stronie pokoju. Można też dosunąć łóżko dłuższym bokiem do krótszej ściany, co pozwoli nieco wyrównać proporcje – zniweluje wrażenie długiej i wąskiej przestrzeni.
Jakie łóżko wybrać do wąskiej sypialni?
W wąskich sypialniach często musimy rezygnować z dużych łóżek na rzecz mniejszych. W przypadku osób, sypiających w pojedynkę można wstawić standardowej wielkości łóżka 90×200 cm albo jeszcze węższe, tj. 80×200 cm. Wąski model sprawdzi się wówczas, gdy użytkownik ma szczupłą budowę ciała i nie ma tendencji do przemieszczania się i częstych zmian pozycji podczas snu.
Wąską sypialnię, w której oszczędność przestrzeni odgrywa szczególną rolę, można wyposażyć też w krótsze łóżko – o długości 190 cm zamiast 200 cm. Pamiętać przy tym należy, że powierzchnia spania powinna być ok. 20 cm dłuższa od wzrostu śpiącej osoby. Gdy łóżko jest dzielone przez dwie osoby, jego rozmiar powinien mieć przynajmniej 140×200 cm, by para sypiała wygodnie. Jeżeli chodzi o kwestie wizualne, warto wybrać mebel w jasnym kolorze o lekkiej konstrukcji, która nie przytłoczy nadmiernie pokoju sypialnianego.
Jeśli pomieszczenie jest wysokie, można pomyśleć o łóżku na antresoli, a przestrzeń pod spodem wykorzystać na szafę, biurko albo strefę wypoczynkową w zależności od własnych potrzeb. Tego typu aranżacja nie tylko pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni, ale również dodaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
W jakim stylu urządzić wąską sypialnię?
Każda sypialnia musi być nie tylko funkcjonalne, ale również przyjemna dla oka. W przypadku wąskiej sypialni dobrym pomysłem będzie wybór stylu wnętrza, w którym kluczową rolę odgrywa prostota. Oto dwie nasze top propozycje stylów wnętrzarskich, w których cenione jest oszczędne pod względem dekoracyjności podejście do aranżacji.
Styl minimalistyczny – opiera się na idei „mniej znaczy więcej”, co przekłada się na ograniczenie ilości mebli i dekoracji do niezbędnego minimum. W wąskiej sypialni nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty, więc eliminacja zbędnych elementów pozwala zapewnić wolną przestrzeń, która jest potrzebna dla komfortu użytkowania pomieszczenia.
Dominują proste, czyste linie mebli, jasne kolory ścian i podłóg, a także spójność materiałów. Takie rozwiązania tworzą efekt wizualnej lekkości, przez co wąska, niewielka sypialnia wydaje się większa. Styl minimalistyczny wprowadza ład, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie. W uporządkowanym środowisku łatwiej jest się zrelaksować, co jest szczególnie ważne w pokoju przeznaczonym do nocnego odpoczynku.
Styl skandynawski – wywodzi się z krajów nordyckich. Mocno inspiruje się minimalizmem, tj. ogranicza zbędne elementy, koncentrując się na tym, co naprawdę potrzebne. W ten sposób przestrzeń wydaje się większa i bardziej otwarta. Bazuje na jasnych, neutralnych barwach. To głównie biel, szarość i beż. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, odbijając więcej światła i dodając sypialni nieco przestronności.
We wnętrzu powinno pojawić się dużo naturalnych materiałów, jak drewno, len i bawełna. Skandynawskie meble są projektowane z myślą o funkcjonalności. Ten trend jest oszczędny, ale nieco mniej niż minimalistyczny. Można pozwolić sobie na kilka dobrze dobranych dodatków podkreślających skandynawską stylistykę, takich jak grafiki na ścianach, rośliny doniczkowe czy miękkie tekstylia dodające aranżacji przytulności.
Urządzanie wąskiej sypialni wymaga trochę kreatywności oraz dobrego przemyślenia wielu kwestii, ale efekt może być naprawdę imponujący. Przekonaj się o tym, aranżując swoje wnętrze!
*Artykuł sponsorowany