Kolor Zielony ftalowy

Nazwa angielskaPhthalo green
Kod HEX#123524
Kod RGBRGB(18, 53, 36)
Hue151°
Saturation (HSL)49%
Light (HSL)14%
Saturation (HSV)66%
Light (HSV)21%
Kolor Pantone*scarab
Numer Pantone *19-5350
KolorRAL*RAL 6005
Wartości CMYK66%, 0%, 32%, 79%
Phthalo green #123524

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Zielony ftalowy, oznaczany kodem koloru #123524, to intensywny odcień zieleni, który przyciąga wzrok i pobudza zmysły. Nazwa “ftalowy” pochodzi od pigmentu ftalocyjaniny, który nadaje temu kolorowi jego głębię i intensywność.

Zielony ftalowy jest często kojarzony z naturą i świeżością. Przypomina nam o bujnej roślinności i soczystych liściach drzew. Jest to kolor, który symbolizuje życie, odrodzenie i harmonię.

W historii sztuki zielony ftalowy był szeroko wykorzystywany przez wielu artystów, zarówno w malarstwie olejnym, jak i akwareli czy akrylu. Jego bogaty pigment pozwala na uzyskanie różnych tonów zieleni, od jasnych i pastelowych po głębokie i soczyste.

Jeśli chodzi o znaczenie psychologiczne, zielony ftalowy kojarzy się z równowagą i harmonią. Jest to kolor relaksujący dla oczu i umysłu, który pomaga w redukcji stresu i napięcia. Wnosi do przestrzeni poczucie spokoju i wyciszenia.

Podsumowując, zielony ftalowy to barwa pełna energii i życia, która przywołuje obrazy natury i wprowadza harmonię do naszego otoczenia. Bez wątpienia jest to kolor, który przyciąga uwagę i wzbudza pozytywne emocje.