Kolor Wermilion

Nazwa angielskaVermilion
Kod HEX#D9381E
Kod RGBRGB(217, 56, 30)
Hue
Saturation (HSL)76%
Light (HSL)48%
Saturation (HSV)86%
Light (HSV)85%
Kolor Pantone*orange-com
Numer Pantone *18-1561
KolorRAL*RAL 3028
Wartości CMYK0%, 74%, 86%, 15%
Vermilion #D9381E

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Vermilion (wermilion) to wyjątkowy kolor o kodzie #D9381E. Jest to intensywny, ciepły odcień czerwieni, który z pewnością przyciąga uwagę.

Nazwa “vermilion” pochodzi od nazwy naturalnego pigmentu, który był używany w starożytności do malowania. Pigment ten był pozyskiwany z minerału o nazwie cinabru, a jego charakterystyczną cechą było właśnie głębokie czerwone zabarwienie.

Wermilion jest barwą o dużej mocy wyrazu. Kojarzy się z energią, pasją i determinacją. To kolor, który wzbudza emocje i przyciąga uwagę. Może być używany zarówno w sztuce, jak i w designie, aby nadać projektom silny i ekspresywny charakter.

W historii sztuki vermilion często był stosowany do malowania detali i akcentów. Występował na przykład w ikonach bizantyjskich, gdzie był używany do podkreślania szczegółów twarzy i szat postaci. W malarstwie renesansowym także często można spotkać wermilion jako barwę dominującą lub jako element akcentujący.

Wermilion ma również swoje znaczenie symboliczne. W wielu kulturach jest kojarzony z bogactwem, dostatkiem i powodzeniem. Jest symbolem energii życiowej i odwagi.

Podsumowując, vermilion to kolor o silnym oddziaływaniu, który przyciąga uwagę i wywołuje emocje. Jego głęboka czerwień niesie ze sobą energię i pasję, nadając projektom wyjątkowy charakter.