Kolor Hiszpański bister

Nazwa angielskaSpanish bistre
Kod HEX#807532
Kod RGBRGB(128, 117, 50)
Hue52°
Saturation (HSL)44%
Light (HSL)35%
Saturation (HSV)61%
Light (HSV)50%
Kolor Pantone*woodbine
Numer Pantone *18-0538
KolorRAL*RAL 8000
Wartości CMYK0%, 9%, 61%, 50%
Spanish bistre #807532

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Hiszpański bister (#807532) to ciepły, głęboki odcień brązu, który odwołuje się do bogatej historii i kultury Hiszpanii. Nazwa “bister” pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego “brunatny” lub “brudny”. Ten kolor jest niezwykle wdzięczny i elegancki, dodając szlachetności i klasy każdemu projektowi.

Hiszpański bister jest jak ziemia przypominająca o zapierających dech w piersiach krajobrazach hiszpańskiej prowincji. Jest to odcień, który kojarzy się z rustykalnymi uliczkami miasteczek, tradycyjnymi hiszpańskimi winnicami i słonecznymi plażami Costa del Sol.

Ten kolor jest idealny do tworzenia atmosfery przytulności i ciepła. Może być wykorzystywany zarówno w wystroju wnętrz, jak i w projektowaniu graficznym czy malarstwie. Hiszpański bister doskonale komponuje się z innymi odcieniami brązu, zielenią oliwną, a także z mocnymi kolorami takimi jak czerwień lub pomarańcz.

Oto kilka ciekawostek na temat hiszpańskiego bisteru:

  • W malarstwie renesansowym ten kolor był często używany do przedstawiania postaci i pejzaży, dodając im głębi i wyrazistości.
  • Hiszpański bister jest również popularnym kolorem w modzie, szczególnie w projektach odwołujących się do stylu boho lub etnicznych inspiracji.
  • W języku hiszpańskim słowo “bister” oznacza również brązowy atrament, który był używany do pisania przez wieki.

Hiszpański bister to kolor, który emanuje ciepłem, historią i charakterem. Bez względu na to, czy jest stosowany w projektowaniu wnętrz czy sztuce, z pewnością dodaje uroku i elegancji każdemu dziełu.