Kolor Fioletowy (X11)

Nazwa angielskaPurple (X11)
Kod HEX#A020F0
Kod RGBRGB(160, 32, 240)
Hue277°
Saturation (HSL)87%
Light (HSL)53%
Saturation (HSV)87%
Light (HSV)94%
Kolor Pantone*amethyst-orchid
Numer Pantone *17-3628
KolorRAL*RAL 4005
Wartości CMYK33%, 87%, 0%, 6%
Purple (X11) #A020F0

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Kod koloru #A020F0, znany również jako Purple (X11) czyli Fioletowy (X11), to wyjątkowo intensywny odcień fioletu. Jest to kolor, który od razu przyciąga uwagę i wzbudza ciekawość.

Fioletowy (X11) jest barwą, która kojarzy się z tajemniczością, luksusem i duchowością. To odcień, który od wieków był uważany za symbol królewskości i władzy. W historii sztuki fioletowy często pojawiał się na płótnach wielkich mistrzów, dodając im głębi i elegancji.

W psychologii koloru fioletowy jest kojarzony z kreatywnością, intuicją i wyobraźnią. To barwa, która pobudza nasze zmysły i inspiruje do twórczego działania. Dodatkowo, fioletowy jest również często używany w terapii kolorami ze względu na swoje właściwości relaksacyjne i uspokajające.

Jeśli chodzi o znaczenie symboliczne, fioletowy może reprezentować tajemnicę i nieuchwytność. Jest to kolor, który zachęca nas do odkrywania nowych rzeczy i poszukiwania głębszych sensów. Fioletowy symbolizuje również duchowość i transcendencję, otwierając nas na świat duchowy i metafizyczny.

Podsumowując, Fioletowy (X11) to kolor, który wzbudza zainteresowanie i fascynację. Jego intensywność i symbolika sprawiają, że jest on często używany w sztuce, modzie i designie. To barwa, która dodaje magii i tajemniczości każdemu otoczeniu.