Kolor Barwnik indygo

Nazwa angielskaIndigo dye
Kod HEX#00416A
Kod RGBRGB(0, 65, 106)
Hue203°
Saturation (HSL)100%
Light (HSL)21%
Saturation (HSV)100%
Light (HSV)42%
Kolor Pantone*deep-lagoon
Numer Pantone *19-4540
KolorRAL*RAL 5002
Wartości CMYK100%, 39%, 0%, 58%
Indigo dye #00416A

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Indygo to głęboki, intensywny kolor o kodzie #00416A. Jest to barwnik, który od wieków był używany do farbowania tkanin na kolor niebieski. Nazwa indygo pochodzi od greckiego słowa “indikon”, co oznacza “z Indii”. To właśnie tam, w starożytności, barwnik ten był produkowany z rośliny o nazwie indygofera.

Ten kolor jest niezwykle bogaty i piękny. Przypomina on ciemne niebo nocą, gdy gwiazdy migoczą nad nami. Indygo jest też często kojarzone z tajemniczością i głębią oceanu. To kolor, który potrafi przyciągnąć uwagę i wywołać silne emocje.

W sztuce indygo jest często używane do przedstawiania mrocznych i tajemniczych motywów. Dodaje ono obrazom głębi i dramatyzmu. W modzie indygo również odgrywa ważną rolę – można je znaleźć zarówno w eleganckich garniturach, jak i w casualowych jeansach.

Ciekawostką jest to, że indygo było jednym z najcenniejszych barwników w historii. Było tak kosztowne, że tylko nieliczni mogli sobie na niego pozwolić. Dlatego ubrania w tym kolorze były uważane za symbol bogactwa i statusu społecznego.

Warto wiedzieć, że indygo jest również barwnikiem naturalnym, który można otrzymać z roślin, takich jak indygofera. Dzięki temu można cieszyć się jego pięknem, jednocześnie dbając o środowisko.

Podsumowując, indygo to niezwykle głęboki i tajemniczy kolor, który od wieków przyciąga uwagę swoją intensywnością. Jest symbolem bogactwa i elegancji oraz dodaje obrazom i ubraniom niepowtarzalnego charakteru.