Kalkulator BMI – Body Mass Index – wskaźnik masy ciała

Twoje BMI: 0

Interpretacja:

Wzór na obliczenie BMI: BMI = waga (kg) ÷ (wzrost (m))^2

Tabela BMI

Zakres BMIInterpretacja
Mniej niż 16Wyraźna niedowaga
16 - 16.99Niedowaga
17 - 18.49Niedowaga
18.5 - 24.99Waga prawidłowa
25 - 29.99Nadwaga
30 i więcejOtyłość

Czym jest BMI?

BMI, czyli Body Mass Index (w polskiej terminologii: wskaźnik masy ciała), to narzędzie używane do oceny, czy masa ciała osoby dorosłej jest odpowiednia w stosunku do jej wzrostu. Wskaźnik ten pozwala na określenie, czy dana osoba ma niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę czy otyłość.

Jak obliczyć BMI?

Obliczenie BMI jest proste. Wystarczy podzielić masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu:

Wzór na obliczenie BMI: BMI = waga (kg) ÷ (wzrost (m))^2

Dlaczego BMI jest ważne?

BMI jest powszechnie używane w medycynie jako wstępny wskaźnik stanu zdrowia pacjenta. Choć nie uwzględnia on procentu tkanki tłuszczowej w ciele ani rozmieszczenia tłuszczu, to jednak jest przydatnym narzędziem do identyfikacji osób, które mogą być narażone na problemy zdrowotne związane z nadwagą lub niedowagą.

Ograniczenia BMI

Warto jednak pamiętać, że BMI ma pewne ograniczenia. Nie uwzględnia on różnic w budowie ciała, wieku, płci ani poziomie aktywności fizycznej. Osoby aktywne fizycznie, które mają dużo masy mięśniowej, mogą mieć wysokie BMI, mimo że nie mają nadmiaru tłuszczu. Dlatego też, choć BMI jest przydatnym wskaźnikiem, nie zastępuje on dokładniejszych badań, takich jak pomiar procentu tkanki tłuszczowej.