· · ·

Z czego robi się druty do dziergania i na których pracuje się najwygodniej?

z czego robi się druty do dziergania i na których pracuje się najwygodniej

Dzierganie na drutach może być dobrą zabawą, sposobem na zabicie czasu i nudę w szafie, ale także źródłem dodatkowego lub stałego zarobku. Wymaga jednak umiejętności i znajomości narzędzi. W tym artykule pokrótce przeczytasz o materiałach, z których wykonuje się druty do dziergania.

Druty zrobione z metalu

Druty zrobione z metalu należą do najsztywniejszych i najtrwalszych. Nie odkształcają się, nie łamią (nawet te bardzo cienkie) i nie tępią po wielu godzinach pracy. Ponadto są śliskie, dzięki czemu zrobione na nich oczka szybko się przesuwają. W dużym uogólnieniu więc: w połączeniu z niewygórowaną ceną za zestaw okazują się świetnym wyborem dla początkujących dziewiarzy.

Niektórym jednak przeszkadza ich chłód i metaliczne stukanie podczas pracy. Poza tym wspomniana śliskość sprawia także, że oczka łatwiej z nich spadają. Do minusów można także zaliczyć brak elastyczności i większą wagę w porównaniu z drutami z innych materiałów.

Druty metalowe mogą być powleczone mosiądzem, niklem lub innymi substancjami, np. teflonem, które zmieniają ich parametry, m.in. zwiększają przyjemność płynącą z pracy na nich i odporność na korozję. Takie właśnie są druty z aluminium, ale ich powierzchnia niestety łatwo się ściera, a co za tym idzie – może brudzić i haczyć włóczkę. Cena zależy od rodzaju i jakości powłoki, a to sprawia, że druty powlekane mogą być droższe od stalowych.

Druty wykonane z drewna

Druty drewniane wykonuje się z różnych jego gatunków: brzozy, hebanu, palisandru czy drzewa oliwnego. Zrobione z niego druty są lekkie, ciepłe w dotyku, nie trą i z upływem lat ulegają odkształceniom. Do najpopularniejszych i najtańszych należą druty brzozowe.

Główną wadą drutów drewnianych jest ich delikatność – często się łamią oraz tępią. Ponadto prace DIY są na nich wolniejsze, niż na drutach metalowych, dlatego też niektóre z nich lakieruje się w celu nadania im większej śliskości.

Druty bambusowe

Druty bambusowe to alternatywa dla drewnianych. Są lekkie, elastyczne i bardzo “wdzięczne” w pracy. Niestety, szczególnie te cienkie, szybko się łamią i odkształcają pod wpływem ciepła ręki. 

Z jednej strony robi się na nich najwolniej, bo bambus powoduje duże tarcia (przez to łatwo zaciągnąć włochatą włóczkę), a z drugiej świetnie nadają się do śliskich włóczek. Odpowiednie wykonanie, np. pokrycie ich woskiem pszczelim, powoduje, że stają się gładsze i bardziej śliskie.

Druty plastikowe

Druty plastikowe są najlżejsze i najtańsze ze wszystkich rodzajów. Występują w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach. Dzierga się na nich wolniej niż na metalowych, ale szybciej niż na drewnianych.

Niestety, plastik zmienia swoją elastyczność w zależności od temperatury oraz jakości wykonania. Te z metalowym rdzeniem nie łamią się i są bardziej plastyczne, zaś te z niskiej jakości plastiku są kruche, a jednocześnie sztywne. Należy też dodać, że w przeciwieństwie do drewnianych i bambusowych nie są eko, bo wykonuje się je z niedegradowanych substancji.

Druty do dziergania – na których pracuje się najlepiej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Inne druty poleca się początkującym, a inne zaawansowanym dziewiarzom lub dziewiarkom. Ci ostatni częściej, ze względu na umiejętności, mogą sobie pozwolić na to, aby o ich wyborach decydowały osobiste przekonania i upodobania. Jedni chronią środowisko i nigdy nie wybiorą sztucznych drutów, a drudzy zakochali się w mnogości kolorów i nietypowych, nieokrągłych kształtach drutów zrobionych z plastiku.

Dobrze na początku nauki zainwestować w najlepiej wykonane najtańsze druty. Dzięki temu możesz kupić kilka rodzajów i wybrać te, które najbardziej Ci się spodobają. Warto również eksperymentować, bo na rynku pojawiają się druty z coraz to bardziej innowacyjnych materiałów i nigdy nie wiadomo, które okażą się najwygodniejsze.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz znaleźć dobrej jakości drutów do dziergania, koniecznie odwiedź sklep Strikke.pl. Znajdziesz tam zarówno druty drewniane, metalowe. Każdy rodzaj drutów ma swoje unikalne właściwości i zalety, co pozwala na dopasowanie narzędzi do indywidualnych potrzeb i preferencji. Oprócz drutów, Strikke.pl oferuje szydełka i włóczki, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla każdego pasjonata dziergania. Zajrzyj na Strikke.pl i odkryj najlepsze akcesoria do swojego hobby!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *