Alergia na słońce: jak sobie z nią radzić?

alergia na słońce jak sobie z nią radzić

Alergia na słońce to potoczna nazwa reakcji skórnej nadwrażliwości na światło. W dermatologii nazywa się ją fotodermatozą. Jest nieodpowiednią odpowiedzią układu odpornościowego na zmiany zachodzące w skórze pod wpływem działania promieniowania UV. Jednym z głównych objawów alergii na słońce jest wysypka, która bardzo często swędzi i piecze. Jak sobie poradzić z uczuleniem na promienie słoneczne? Zobacz!

Objawy alergii na słońce

Choć większość alergii skórnych objawia się zaczerwienieniem, świądem i wysypką, to z pewnością nie sposób pomylić uczulenie pokarmowe z alergią na promieniowanie UV. Do typowych objawów alergii na słońce można zaliczyć:

  • swędzące, zaczerwienione plamy z pęcherzykami z wyciekiem,
  • pokrzywkę słoneczną, która występuje natychmiast po ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
  • wyprysk słoneczny przypominający poparzenie pokrzywą,
  • pieczenie i zaczerwienienie skóry,
  • opuchlizna występująca miejscowo.

Czami alergii na słońce mogą towarzyszyć także: gorączka, ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Są to jednak objawy, które nie trwają długi i znikają samoistnie, jeśli tylko będziesz unikać ekspozycji na słońce.

Jak nie dopuścić do wystąpienia objawów fotodermatozy?

Jeśli wcześniej miałaś już epizody z alergią na słońce, staraj się unikać ekspozycji na słońce w godzinach, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne, czyli między 10:00 a 16:00. Bez względu na porę dnia zawsze używaj kremu z możliwie najwyższym filtrem ochronnym (SPF 50+). Wybieraj produkty specjalnie opracowane dla osób z nadwrażliwością na słońce lub alergią fototoksyczną. Smaruj się, nawet jeśli planujesz spędzić czas w cieniu. Promienie słoneczne docierają tam z mniejszą intensywnością, ale wciąż będą mogły powodować reakcję alergiczną organizmu.

Niektóre leki, kosmetyki i produkty chemiczne mogą uczulać skórę na światło słoneczne. Staraj się unikać stosowania takich substancji, jeśli masz tendencję do alergii na słońce. Zawsze pytaj lekarza lub farmaceutę, czy po zastosowaniu danego leku będziesz musiała zadbać o dodatkową ochronę skóry. Noś wówczas odzież z długim rękawem i nogawkami. Wybieraj ubrania z przewiewnych materiałów, np. z lnu czy wiskozy.

Jak złagodzić objawy alergii na słońce?

Po pierwsze zawsze pamiętaj, by mieć przy sobie środki łagodzące objawy alergii. Dobrym zwyczajem jest noszenie w torebce kremu lub maści z alantoiną. Mają one silne działanie natłuszczające i łagodzące, dzięki czemu pomogą zwalczyć świąd i pieczenie.

Sięgaj również po doustne preparaty przeciwhistaminowe. Zapytaj alergologa lub dermatologa, które preparaty będą dla Ciebie najlepsze i stosuj je zawsze zgodnie ze wskazaniem. Zmiany skórne możesz też smarować kremem z hydrokortyzonem. Zadziała przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Złagodzi świąd oraz wysypkę.

Odstaw kosmetyki do pielęgnacji skóry, które mogą podrażniać już wrażliwą skórę. Wybierz łagodne i bezzapachowe produkty, najlepiej na bazie naturalnych składników aktywnych. Pamiętaj również, by unikać kąpieli w gorącej wodzie. Będą one bowiem powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może dodatkowo nasilić podrażnienia skóry.

Jeśli po kilku dniach właściwej pielęgnacji objawy fotodermatozy nie znikną, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przepisze on środki na receptę o silniejszym działaniu.

*Artykuł sponsorowany

Podobne wpisy