Praca w kraju wikingów

vikingsW dobie wielkiego kryzysu i bezrobocia, które sparaliżowało świat, Królestwo Norwegii wciąż poszukuje siły roboczej.

Norwegia jest krajem wysoko rozwiniętym i uprzemysłowionym, któremu żaden kryzys nie jest straszny. Często znajduje się w czołówce najbogatszych państw. Położenie, niska stopa bezrobocia, wysokie zarobki oraz szeroki wachlarz świadczeń socjalnych i zdrowotnych sprawia iż coraz więcej Polaków jako swój cel emigracji za pracą wybiera właśnie Norwegię. Aktualnie można tu znaleźć nawet polskie sklepy czy szkoły. Nikogo już nie dziwi, że przechadzając się ulicą słyszy język polski. Norwegia stała się dla naszych rodaków rajem emigracyjnym, gdzie żyją i pracują w godnych warunkach o jakich w Polsce mogli tylko pomarzyć.

Z informacji przedstawionych przez norweski urząd statystyczny wynika, iż w roku 2012 roku do Norwegii przybyło około 54 tysięcy imigrantów, z czego największy odsetek (11 tys.) stanowili Polacy.

Przed wyjazdem

Zanim wybierzesz się za granicę warto zebrać jak najwięcej informacji na temat danego miejsca. Życie, praca, zarobki, czy kultura to tylko nieliczne wiadomości, które w następstwie mogą okazać przydatne.  Wszelkie informacje można uzyskać na przykład na forach tematycznych, które stają się coraz bardziej popularne.

Należy jednak pamiętać o tym, że z wyższą płacą jaką proponują norwescy pracodawcy wiąże się także droższe życie. W porównaniu do życia w Polsce, ceny są bardzo wysokie. Dla przykładu koszt wynajęcia mieszkania o średniej powierzchni w przeliczeniu na złotówki wynosi około 4-5 tysięcy miesięcznie.

Dla kogo praca w Norwegii?

Praca na rynku norweskim  znajdzie się  zarówno dla osoby wykształconej, jak również dla tej z niższymi kwalifikacjami. Osoby, które posiadają tak zwany „fach w ręku” bez większego problemu odnajdą się kraju wikingów. Dobry fachowiec jest bardzo ceniony za granicą.

Przeglądając propozycję jakie znajdują się na rynku, najwięcej ofert pracy dla mężczyzn jest głównie w budownictwie, w branży technicznej, produkcyjnej lub w przemyśle stoczniowym. Kobiety natomiast najczęściej sprzątają, pracują w hotelarstwie, gastronomii, w sektorze opieki medycznej czy przedszkolach. Średnia wieku dla mężczyzny, który podejmuje pracę w Norwegii to ok. 36 lat, kobiety zaś 34 lata.

Należy jednak przyznać, że Polakom jest ciężko zrobić karierę na terenie Królestwa Norwegii. Największą barierą jest język. Pomimo, że Norwedzy bardzo dobrze mówią po angielsku, a większość osób znajduje tutaj pracę, jest to duża przeszkoda.

Aby mieć stałą posadę i zrobić karierę niezbędna jest znajomość języka. Wykwalifikowany pracownik, fachowiec znający norweski ma szansę na wyższą płacę. Ponadto dzięki temu w pełni może zadbać o swoje prawa. Niestety nawet i w Norwegii zdarza się, że pracodawcy wykorzystują pracowników  przykładowo poprzez niewypłacanie pieniędzy za nadgodziny czy dodatku urlopowego zwanym feriepenger. Dlatego też warto znać zarówno język, a także zainteresować się prawami jakie obowiązują nas i pracodawców.